2. Öntözőrendszer teljesítménye
Jó hatásfokú automatikus öntözőrendszer tervezésénél először is a figyelembe vehető rendszerteljesítményt kell meghatározni, azaz azt, hogy mekkora vízmennyiség áll rendelkezésünkre a kert öntözéséhez. Amennyiben a rendszer a település vízhálózatához csatlakozik, az alábbi műveleteket hajtsa végre. Ha a rendszert egy kútból, tartályból vagy tóból akarják üzemeltetni, a szivattyú kiválasztásához és a telepítéshez vegye igénybe a HUNTER képviselet segítségét.
1. A víz nyomása (bar, kPa)
A víznyomás méréséhez szereljen föl egy manométert lehetőleg a vízórához legközelebb eső kerti csapra. Ellenőrizze, hogy a házban minden vízcsapot elzártak-e. Nyissa ki a kerti csapot és jegyezze föl a manométer által mutatott nyomásértéket az alábbi táblázat jobb első sorába. Ez a statikus nyomás bar-ban vagy kPa-ban.
2. Az átfolyó víz mennyisége (l/perc)
A rendszer rendelkezésére álló vízmennyiség kiszámításához két adat felvétele szükséges: A. Milyen méretű a vízóra? A vízóra mérete általában a mérő oldalán van feltüntetve. A lakossági vízórák leggyakoribb méretei 1/2", 3/4" vagy 1". Egyes területeken a víz közvetlenül a városi fővezetékre van kötve, vízóra nélkül. Ezekben az esetekben egyszerűen írja be fő-bekötőcső méretét a megadott rovatba.
B. Mekkora a bekötővezeték mérete? Mérje meg a városi fővezetéktől a házig vezető cső külső kerületét. Ennek egyszerű módja az, ha egy zsinórt a cső köré teker, megméri annak a hosszát, és a jobb oldali táblázat segítségével kikeresi a cső méretét.
A víznyomás ellenőrzéséhez csatlakoztasson egy nyomásmérőt a vízórához legközelebb eső csaphoz.
3. A rendszer tervezésénél figyelembe vehető vízmennyiség
A. A figyelembe vehető vízmennyiség táblázatból az előbbi három érték birtokában keresse ki az öntözőrendszer tervezésénél használható vízmennyiség adatot (l/perc). Írja be ezt a számot a l/perc kockába.
B. Ezt követően keresse meg a rendszer statikai nyomását a táblázatban, és az oszlopon lefelé haladva megtalálja a rendszer dinamikus nyomását, ezt írja be az alábbi kockába bar-ban vagy kPa-ban. Erre a nyomásértékre a fejek kiválasztásakor és a rendszer megtervezésekor lesz szüksége.
Ezennel meghatározta a maximális l/perc teljesítményt és az öntözőrendszer rendelkezésére álló dinamikai nyomás közelítő nagyságát. Ha ezeket az értékeket meghaladja a tervezett rendszer, az öntözés nem lesz hatékony, vagy erős lökéshullám alakul ki, ami súlyos károkat okozhat. E két értéket használjuk fel a rendszer tervezésénél.
Az öntözőrendszer tervezése során számos fontos tényezőt kell figyelembe venni a megfelelő működés érdekében. Ebben a fejezetben áttekintjük azokat a lépéseket, amelyek segítségével hatékony és megbízható rendszert alakíthatunk ki.
Az öntözőrendszer hatékonysága nagymértékben függ a megfelelő öntözőfejek kiválasztásától. Az adott terület igényeinek megfelelő öntözőfej kiválasztásával biztosítható a víztakarékos és egyenletes vízelosztás.
Az öntözőrendszer hatékonyságának és egyenletes vízelosztásának érdekében az öntözőfejek megfelelő elhelyezése és csoportosítása kiemelten fontos. Egy jól tervezett rendszer minimalizálja a vízpazarlást és biztosítja a növények optimális vízellátását.